butonierka pan młody wygląd pana młodego marynarka kwiat kwiaty wpięte do marynarki

Czym jest butonierka?

Butonierka to mały otwór w lewej klapie marynarki, nie więc ta mała kieszonka znajdująca się lewej stronie marynarki 🙂 Często się to myli. W dniu ślubu Pan Młody zwykle musi mieć mały element, który stylem łączy się z Panną Młodą. Warto aby też pasował do ogólnego wystroju kościoła czy sali weselnej. W okolice butonierki wpina więc żywy kwiat lub mały bukiecik.

Ona nazywa się brustasza, do której wkłada się odpowiednio złożoną, jedwabną chusteczkę (nazywaną poszetką).Pan Młody zdecydowany  na poszetkę powinien dobrać ją nie tylko do całości stroju, ale też wybrać do niej inny materiał niż krawat.

Ta przypinka dopinana jest do klapy marynarki za pomocą długiej szpilki lub agrafki od spodu klapy. Niektórzy wkładają kwiaty bezpośrednio do butonierki, więc zdania są podzielone. Ważne jednak aby zachować podobne umiejscowienie i aby kwiat nie odstawał zbyt mocno – nie wyginał się, nie odpadał lub wisiał (jak czasami się zdarza). Kiedyś, nasi pradziadkowie w latach 20-tych nosili je na codzień co nikogo nie dziwiło (tak samo jak nagminnie noszone wtedy kapelusze).

 

butonierka pan młody wygląd pana młodego marynarka kwiat kwiaty wpięte do marynarki

Pewnie zastanawiasz się, jakie to ma znaczenie? Czasem warto wiedzieć więcej 🙂 Co ciekawe jest wiele styli i typów przypinania kwiatów do marynarki czy surdutu. Warto sprawdzić, czy kwiat jest dobrze osadzony, czy nie brudzi (bo zdarza się, że pyłek zostaje na ciemnym materiale). Upewnij się, że nie wystają ostre elementy – jak agrafka lub sprzączka.

Dla nie przekonanych  wykorzystaniem butonierki – jest oczywiście opcja przypięcia kwiatu/ów przez agrafkę lub na inną spinkę. Warto jednak sprawdzić, czy nie narobi za dużych szkód w marynarce, jak i jej użytkownikowi. Pan Młody chce się przecież szampańsko bawić, a nie tracić krew na swoim weselu 🙂

butonierka pan młody wygląd pana młodego marynarka kwiat kwiaty wpięte do marynarki

Close